כשרוצים לגבש צוות מנצח בארגון יודעים לתת לכל עובד תפקיד. התפקיד בדרך כלל תואם את הכישורים של העובד. וכשכל אחד עושה את העבודה שלו ויחד הכל נעשה בהרמוניה הארגון מצליח להגשים את מטרותיו. 
קחו למשל את ההפעלה הטכנית של הקרוואן. כדי שלא רק אחד מבני המשפחה ייקח על עצמו את כל התפקידים וכל השאר יהיו בנופש.

עוד לפני היציאה לנופש קרוואן בטבע ממליצה לכנס את המשפחה יחד ולקבוע תפקידים לכל אחד מהנוסעים. הילדים אוהבים את זה כי הם מרגישים שנתנו להם אחריות גדולה ואז הביטחון העצמי שלהם מתחזק ולהאדיר סמכויות זה תמיד מומלץ...  כשכולם יחד יפעלו והכל יתנהל על מי מנוחות כל אחד מבני המשפחה ירגיש שהוא חלק מהקבוצה שיש לה מטרה משותפת וכמה החלק שלו הכרחי. הסלוגן שלנו: בשביל החוויה הישראלית מבטא היטב את הרעיון שעושים דברים יחד !   


לפניכם רשימת התפקידים המומלצת שתסייע לכם לתפעל נכון ובטוח את הקרוואן המפנק של קרוואן בטבע: 


תפקידי ילדים
מוריד ומעלה רגליות הקרוואן – הילדים אוהבים לסובב במנואלה את הרגליות ולראות איך המנגנון עובד. 
אחראי על הדרגש – להניח אותו בקרבת הפתח ודאוג שלא יהיה עליו בוץ או חול אפילו כדאי להניח עליו מגבת ולזכור להכניס אותו פנימה רגע לפני שהולכים לישון. 
אחראי על סגירת הכפתור הירוק דוד החימום אחרי המקלחת ופתיחת פתח האוורור במקלחת למניעת רטיבות
אחראי ניקיון – חול או לכלוך– גם ככה השטח של הקרוואן קטן ולכן אין יותר מידי מאמץ מטאטא וכף אשפה עושים את העבודה. תתפלאו שם הם נהנים לטאטא.
אחראי שבודק שאין חפצים חופשיים שיכולים ליפול בזמן הנסיעה. 
אחראי מפתחות - אחראי נעילת הקרוואן כשהולכים לטייל . עליו לבדוק שמפתחות נמצאות במקום קבוע ומישהו מחזיר לאותו המקום בזמן השימוש. 
אחראי על סריקה חיצונית של הקרוואן - עליו לוודא שכל הפתחים נעולים ושהדלת שבה יושב המזגן פתוחה כשהמזגן עובד.
אחראי על סגירת כל הפתחים לפני הנסיעה- דלתות ארונות חלונות ופתחי אוורור בגג הקרוואן. תפקיד לנער כי הוא גבוה יותר.  
 תפקידי מבוגרים
אחראי פילוס – בודק שהקרוואן חונה בשטח מפולס וישר בעזרת הפלס.  
אחראי שירותים כימיים – לשים את המים והחומרים ולרוקן לאחר 24 שעות  
אחראי גז – לבדוק שסגרתם את בלון הגז מיד לאחר השימוש ושלא מעשנים לידו. 
על האחראי לשים לב שאין מישהו שמעשן או מדליק מנגל ליד הקרוואן.
אחראי מכוון – בעת נסיעה אחורה – לרדת ולראות שלא מתקרבים לרכב חונה ושאין משהו שמפריע לנהיגה או לוודא שאין הולכי רגל מאחורי הקרוואן.  אחרי ההתנסות הזו מומלץ לנסות גם בבית ...
כמובן שכל המחקרים מצביעים על כך תרומתן של הארוחות המשפחתיות לגיבוש. הזמן והמרחב בקרוואן מזמנים ארוחות סביב שולחן פינת האוכל . הארוחות שעצמן הן הבונוס בהשכרת הקרוואן. ביום יום כולם עמוסים וחוטפים ארוחות לעומת זאת בחופשה בקרוואן כולם עסוקים יחד בהכנת הארוחה ואף יושבים לאכול יחד. לא ממהרים לשום מקום וכיף לשבת סביב השולחן ולנהל שיחות מגבשות במיוחד.